Dala Open 2020

Klicka på knappen redigera för att ändra denna text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Dala Open 2019

Klicka på knappen redigera för att ändra denna text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Dala Open 2018

Slutställning efter 7 ronder

Plac. SNr   Namn Gr Nation Rating Klubb Poäng  TB1   TB2   TB3 
1 2 GM Ernst Thomas   SWE 2380 Farsta SK 6,0 29,5 0,0 5
2 5   Madebrink Lars   SWE 2168 SK Kamraterna 6,0 27,5 0,0 5
3 1 IM Westerberg Jonathan   SWE 2507 SK Team Viking 5,5 30,0 0,0 5
4 8   Emmoth Alfons   SWE 2150 Västerås SK 5,0 26,5 0,0 5
5 7   Tiger-Norqvist Axel   SWE 2154 Horndals SK 5,0 22,0 0,0 4
6 4   Olsson Peter   SWE 2177 Akademiska Schacksällskapet Umeå 4,5 27,5 0,0 4
7 12   Björkman Filip 1 SWE 1932 Västerås SK 4,5 26,5 0,0 4
8 6   Zetterberg Staffan   SWE 2167 Örebro SS 4,5 25,5 0,0 3
9 11   Ståhl Viktor 1 SWE 1989 Borlänge SK 4,5 24,5 0,0 3
10 15   Trsavec Peter 1 SWE 1893 Horndals SK 4,5 23,5 0,0 4
11 9   Sundin Emanuel   SWE 2033 Gnarps SK 4,5 22,0 0,0 4
12 41   Morin Kennet 3 SWE 0 Borlänge SK 4,5 18,5 0,0 3
13 10   Wikström Patrik   SWE 2020 Sandvikens SK 4,0 27,0 0,0 3
14 3   Ängskog Kent   SWE 2192 Horndals SK 4,0 25,5 0,0 2
15 14   Morin Jonas 1 SWE 1900 Borlänge SK 4,0 23,5 0,0 3
16 13   Andersson Kjell-Åke 1 SWE 1921 Karlstad AS 4,0 22,5 0,0 4
17 33   Falkevall Axel 3 SWE 1589 Trojanska Hästen 4,0 20,5 0,0 2
18 36   Nilsson Oliver 3 SWE 1415 Trojanska Hästen 4,0 19,5 0,0 4
19 18   Zaritovskaja Margo 1 SWE 1868 Västerås SK 3,5 26,5 0,0 2
  21   Jernberg Christopher 1 SWE 1819 Västerås SK 3,5 26,5 0,0 2
21 20   Söderström Adrian 1 SWE 1859 Fagerviks SK 3,5 25,0 0,0 3
22 17   Hansson Ronald 1 SWE 1872 Malmö SS 3,5 22,0 0,0 3
23 24   Svensson John 2 SWE 1770 Västerås SK 3,5 21,5 0,0 3
24 16   Hellström Peter 1 SWE 1874 Borlänge SK 3,5 21,0 0,0 3
25 31   Lindblom Kaj 2 SWE 1652 Horndals SK 3,5 20,0 0,0 2
26 35   Nygren Albert 3 SWE 1494 SK Rockaden, Sthlm 3,5 19,5 0,0 2
27 34   Grahn Vidar 3 SWE 1556 Trojanska Hästen 3,0 25,5 0,0 3
28 27   Myrberg Richard 2 SWE 1734 Schack 78, Uppsala 3,0 24,0 0,0 3
29 26   Hassan Munther 2 SWE 1764 Borlänge SK 3,0 22,0 0,0 3
30 22   Dale Svein 2 NOR 1809 1911, Oslo 3,0 22,0 0,0 1
31 19   Agnäs Thore 1 SWE 1866 Upsala ASS 3,0 21,0 0,0 1
32 29   Lövström Björn 2 SWE 1732 Katrineholms SK 3,0 20,0 0,0 2
33 30   Kallin Anders 2 SWE 1706 SK Pjäsen 3,0 19,0 0,0 2
34 40   Ristborg Hans 3 SWE 0 Horndals SK 3,0 18,5 0,0 1
35 23   Norqvist Lars 2 SWE 1795 Horndals SK 2,5 24,0 0,0 2
36 28   Fahlberg Kenneth 2 SWE 1733 Sundsvalls SS 2,5 21,5 0,0 2
37 32   Gabrielsson Kenneth 2 SWE 1619 Sandvikens SK 2,5 17,5 0,0 1
38 25   Karlsson Roy 2 SWE 1770 Heby SS 2,0 24,0 0,0 1
39 39   Gerdes Sebastian 3 SWE 1314 Trojanska Hästen 2,0 16,0 1,0 1
40 43   Tiger Sonja 3 SWE 0 Horndals SK 2,0 16,0 0,0 1
41 38   Carmegren Christer 3 SWE 1365 Västerås SK 1,0 19,0 0,0 0
42 42   Gabrielsson Lew 3 SWE 0 Sandvikens SK 1,0 17,0 0,0 0
43 37   Ljunggren Leif 3 SWE 1384 Hedemora SS 0,5 15,5 0,0 0

Anmärkning:
Tie Break1: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)
Tie Break2: Direct Encounter (The results of the players in the same point group)
Tie Break3: The greater number of victories

Dala Open 2017

Slutställning efter 7 ronder

Plac. SNr   Namn Gr Nation Rating Klubb Poäng  TB1   TB2   TB3 
1 14   Carlsson Ludvig   SWE 2024 Västerås SK 6,5 25,5 0,0 6
2 7   Nordebrink Johan   SWE 2130 Västerås SK 6,0 22,5 0,0 6
3 4   Rörvall Göran   SWE 2165 Horndals SK 5,5 28,5 0,0 5
4 13   Nyström Patrik   SWE 2027 Falu SK 5,0 29,5 0,0 5
5 5   Tiger Norqvist Axel   SWE 2158 Horndals SK 5,0 25,0 0,0 5
6 11   Emmoth Alfons   SWE 2066 Västerås SK 5,0 21,5 0,0 4
7 16   Karlsson Patrik 1 SWE 1956 Sandvikens SK 4,5 29,5 0,0 4
8 9   Wahlund Max   SWE 2106 Linköpings ASS 4,5 25,0 0,0 4
  10   Attefall Fredrik   SWE 2074 Upsala ASS 4,5 25,0 0,0 4
10 6   Wiklund Patrik   SWE 2152 Sandvikens SK 4,5 25,0 0,0 3
11 18   Sundin Emanuel 1 SWE 1935 Gnarps SK 4,5 23,5 0,0 3
12 19   Bohman Karlholm Adrian 1 SWE 1919 Östersunds SS 4,5 19,0 0,0 4
13 36   Jonsson Alfred 3 SWE 1594 Gnarps SK 4,0 26,5 0,0 3
14 2   Ängskog Kent   SWE 2181 Horndals SK 4,0 26,0 0,0 3
15 20   Hellström Peter 1 SWE 1860 Borlänge SK 4,0 25,0 0,0 3
16 43   Fahlberg Kenneth 3 SWE 0 Sundsvalls SS 4,0 21,5 0,0 3
17 23   Lundberg Björn 1 SWE 1830 Borlänge SK 4,0 20,0 0,0 4
18 22   Åkerman Per 1 SWE 1834 Sandvikens SK 3,5 27,0 0,0 3
19 21   Norqvist Lars 1 SWE 1843 Horndals SK 3,5 26,0 0,0 3
20 12   Wikström Patrik   SWE 2064 Sandvikens SK 3,5 25,0 0,0 3
21 3   Jonsson Emil   SWE 2172 Gnarps SK 3,5 24,0 0,0 3
22 26   Hansson Ronald 2 SWE 1800 Malmö SS 3,5 23,0 0,0 3
23 25   Fälting Petter 2 SWE 1803 Borlänge SK 3,5 22,5 0,0 3
24 24   Trsavec Peter 1 SWE 1804 Horndals SK 3,5 22,5 0,0 2
25 1   Marcus Håkan   SWE 2182 Horndals SK 3,5 22,0 0,0 2
26 17   Björkman Filip 1 SWE 1948 Västerås SK 3,5 21,5 0,0 3
27 15   Andersson Kjell-Åke 1 SWE 1969 Karlstad AS 3,5 21,0 0,0 2
28 40   Söderström Adrian 3 SWE 1234 Fagerviks SK 3,5 19,0 0,0 3
29 35   Pinheiro Diamant Jonatan 2 SWE 1595 Uppsala SSS 3,5 18,0 0,0 3
30 30   Hassan Munther 2 SWE 1669 Borlänge SK 3,0 22,5 0,0 3
31 29   Hessel Jan 2 SWE 1674 Falu SK 3,0 21,5 0,0 2
32 44   Therus Martin 3 SWE 0 Hässelby SK 3,0 19,0 0,0 2
33 33   Olsson Dick 2 SWE 1627 Horndals SK 3,0 18,5 0,0 2
34 8   Persson Lars   SWE 2126 Gnarps SK 2,5 28,5 0,0 2
35 34   Markensten Max 2 SWE 1611 Uppsala SSS 2,5 25,0 0,0 2
36 27   Wegblad Mikael 2 SWE 1752 Falu SK 2,5 23,0 0,0 2
37 32   Kallin Anders 2 SWE 1660 SK Pjäsen 2,5 23,0 0,0 2
38 28   Lindblom Kaj 2 SWE 1705 Horndals SK 2,5 23,0 0,0 1
39 41   Eriksson Daniel 3 SWE 0 Horndals SK 2,5 20,0 0,0 2
40 31   Westman Lennart 2 SWE 1664 Falu SK 2,5 17,0 0,0 2
41 37   Eriksson Erik 3 SWE 1559 Västerås SK 2,0 19,5 0,0 1
42 39   Almett Mounier 3 SWE 1394 Gnarps SK 2,0 19,0 0,0 2
43 42   Berglund Johan 3 SWE 0 Gnarps SK 2,0 17,5 0,0 1
44 38   Jansson Johan 3 SWE 1544 Gnarps SK 2,0 17,0 0,0 2
45 45   Lilja Max 3 SWE 0 Västerås SK 1,5 15,0 0,0 1
46 46   Hedberg Per 3 SWE 0 Falu SK 0,0 15,5 0,0 0

Anmärkning:
Tie Break1: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)
Tie Break2: Direct Encounter (The results of the players in the same point group)
Tie Break3: The greater number of victories

Dala Open 2016

Slutställning efter 7 ronder

Plac. SNr   Namn Gr Nation RatingI RatingN Klubb Poäng  TB1   TB2   TB3  K rtg+/-
1 1 IM Westerberg Jonathan   SWE 2481 2560 SK Team Viking 6,5 28,5 0,0 6 0 0,0
2 7   Tiger-Norqvist Axel   SWE 2113 2112 Horndals SK 6,0 29,5 0,0 6 0 0,0
3 2   Vernersson Per   SWE 2298 2346 Horndals SK 5,0 30,0 0,0 4 0 0,0
4 18   Samuelsson Niclas 1 SWE 1849 1891 Hedemora SS 5,0 27,0 0,0 4 0 0,0
5 4   Rörvall Göran   SWE 2159 2128 Horndals SK 5,0 26,0 0,0 5 0 0,0
6 5   Nordebrink Johan   SWE 2158 2197 Västerås SK 5,0 23,5 0,0 5 0 0,0
7 12   Karlsson Patrik   SWE 1940 1970 Sandvikens SK 4,5 29,5 0,0 4 0 0,0
8 11   Wickström Tommy   SWE 1977 2004 SS Manhem 4,5 29,0 0,0 3 0 0,0
9 3   Ängskog Kent   SWE 2193 2195 Horndals SK 4,5 24,5 0,0 3 0 0,0
10 9   Nyström Patrik   SWE 2017 2001 Falu SK 4,5 24,0 0,0 3 0 0,0
11 8   Gillefalk Björn   SWE 2104 2059 Västerås SK 4,0 26,0 0,0 3 0 0,0
12 13   Hellström Peter 1 SWE 1901 1870 Borlänge SK 4,0 25,5 0,0 3 0 0,0
13 21   Åkerlund Fredrik 1 SWE 1805 1852 Sandvikens SK 4,0 23,5 0,0 4 0 0,0
14 29   Wegblad Mikael 2 SWE 1691 1619 Falu SK 4,0 23,5 0,0 3 0 0,0
15 25   Trzavec Peter 2 SWE 0 1726 Fagersta Södra IK 4,0 23,5 0,0 1    
16 35   Agrell Alexander 3 SWE 0 1597 Falu SK 4,0 21,0 0,5 3    
17 10   Andersson Kjell-Åke   SWE 1983 1997 Karlstad AS 4,0 21,0 0,5 2 0 0,0
18 23   Lövström Björn 1 SWE 1743 1655 Katrineholms SK 4,0 19,5 0,0 4 0 0,0
19 19   Norqvist Lars 1 SWE 1832 1766 Fagersta Södra IK 3,5 26,0 0,0 2 0 0,0
20 16   Fälting Petter 1 SWE 1856 1826 Borlänge SK 3,5 23,0 0,0 3 0 0,0
21 26   Hörngren Gustav 2 SWE 1721 1658 Örebro SS 3,5 22,5 0,0 3 0 0,0
22 34   Hedlund Lars-Åke 2 SWE 1604 1514 Borlänge SK 3,5 21,0 0,0 3 0 0,0
23 30   Munther Hassan 2 SWE 1669 1602 Borlänge SK 3,5 20,5 0,0 2 0 0,0
24 17   Lundberg Björn 1 SWE 1850 1808 Borlänge SK 3,5 20,0 0,0 3 0 0,0
25 33   Westman Lennart 2 SWE 1631 1591 Falu SK 3,5 19,5 0,0 2 0 0,0
26 37   Zhou Wenhan 3 SWE 1534 1528 Hedemora SS 3,5 19,5 0,0 2 0 0,0
27 27   Markensten Max 2 SWE 1703 1486 Uppsala SSS 3,5 18,0 0,0 3 0 0,0
28 14   Hansson Ronald 1 SWE 1886 1821 Malmö SS 3,0 25,5 0,0 2 0 0,0
29 20   Bernhard Jonathan 1 SWE 1819 1781 Heby SS 3,0 24,0 0,0 2 0 0,0
30 22   Ljunggren Teddie 1 SWE 1768 1731 Hedemora SS 3,0 22,5 0,0 1 0 0,0
31 40   Lindblom Kaj 3 SWE 0 1401 Horndals SK 3,0 22,0 0,0 0    
32 28   Nilsson Lars 2 SWE 1694 1541 Falu SK 3,0 20,0 0,0 2 0 0,0
33 24   Lindström Arne 2 SWE 1728 1544 Borlänge SK 3,0 19,0 0,0 2 0 0,0
  31   Olsson Dick 2 SWE 1666 1550 Horndals SK 3,0 19,0 0,0 2 0 0,0
35 15   Sundin Emanuel 1 SWE 1883 1680 Gnarps SK 2,5 23,0 0,0 2 0 0,0
36 42   Lundberg Annika 3 SWE 0 1332 Borlänge SK 2,5 20,0 0,0 2    
37 43   Groblewski Jerzy 3 SWE 1290 1300 Upsala ASS 2,5 19,0 0,0 2 0 0,0
38 32   Pinheiro Diamant Jonatan 2 SWE 1636 1583 Uppsala SSS 2,5 18,0 0,0 2 0 0,0
39 36   Aldenmark Stefan 3 SWE 0 1536 Örebro SS 2,0 22,0 0,0 1    
40 44   Carlsson Leif 3 SWE 0 1241 Borlänge SK 2,0 20,0 0,0 0    
41 45   Hedberg Per 3 SWE 0 1071 Falu SK 2,0 19,5 0,0 1    
42 41   Carmegren Christer 3 SWE 1352 1310 Västerås SK 2,0 18,0 0,0 1 0 0,0
43 38   Olsson Gustav 3 SWE 0 1500 Borlänge SK 2,0 17,5 0,0 2    
44 39   Larsson Christer 3 SWE 1452 1378 Borlänge SK 0,0 17,5 0,0 0 0 0,0
45 6   Seo Jung Min   SWE 2132 1850 SS 4 Springare 0,0 16,5 0,0 0 0 0,0

Anmärkning:
Tie Break1: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)
Tie Break2: Direct Encounter (The results of the players in the same point group)
Tie Break3: The greater number of victories

Dala Open 2015

Slutställning efter 7 ronder

Plac. SNr   Namn Gr Nation Rating Klubb Poäng  TB1   TB2   TB3 
1 1   Vaarala Eric   SWE 2370 SK Team Viking 6,0 25,5 0,0 5
2 11   Nyström Patrik   SWE 1921 Falu SK 5,5 22,0 0,0 5
3 4   Jonsson Emil   SWE 2228 Gnarps SK 5,0 27,0 0,0 3
4 30   Sundin Emanuel 3 SWE 1717 Gnarps SK 5,0 26,0 0,0 4
5 9   Attefall Fredrik   SWE 1969 Schack-64, Haparanda 5,0 25,5 0,0 3
6 5   Rörvall Göran   SWE 2190 Horndals SK 5,0 24,0 0,0 4
  15   Karlsson Patrik 1 SWE 1896 Sandvikens SK 5,0 24,0 0,0 4
8 7   Andersson Kjell-Åke   SWE 2038 Karlstad AS 5,0 22,0 0,0 5
9 12   Samuelsson Niclas 1 SWE 1918 Hedemora SS 4,5 24,5 0,0 3
10 13   Fredén Tobias 1 SWE 1918 Falu SK 4,5 24,0 0,0 3
11 10   Eriksson Urban   SWE 1955 Horndals SK 4,5 21,5 0,0 4
12 23   Olsson Jörgen 2 SWE 1794 Falu SK 4,0 29,0 0,0 3
13 14   Källström Magnus 1 SWE 1899 Horndals SK 4,0 28,5 0,0 3
14 17   Mehlstrand Jimmy 1 SWE 1851 Sandvikens SK 4,0 26,5 0,0 2
15 27   Pyhälahti Kai 2 SWE 1722 Västerås SK 4,0 23,5 0,0 2
16 3   Ängskog Kent   SWE 2246 Horndals SK 4,0 22,5 0,0 3
17 6   Gillefalk Björn   SWE 2076 Västerås SK 4,0 22,0 1,0 3
18 33   Hessel Jan 3 SWE 1649 Falu SK 4,0 22,0 0,0 4
19 21   Lundberg Björn 2 SWE 1800 Borlänge SK 4,0 21,5 0,0 3
20 29   Pettersson Kjell Erik 2 SWE 1718 SS Gambit 4,0 21,0 0,0 3
21 18   Nurmi Åke 1 SWE 1827 Västerås SK 3,5 27,0 0,0 3
22 22   Hellström Peter 2 SWE 1796 Borlänge SK 3,5 25,0 0,0 3
23 25   Gunnarsson Lennart 2 SWE 1786 SS Gambit 3,5 25,0 0,0 2
24 8   Åkerman Per   SWE 2006 Sandvikens SK 3,5 24,5 0,0 2
  26   Ljunggren Teddie 2 SWE 1777 Hedemora SS 3,5 24,5 0,0 2
26 32   Grueso Cordoba Santiago 3 SWE 1669 Västerås SK 3,5 22,0 0,0 3
27 31   Wegblad Mikael 3 SWE 1687 Falu SK 3,5 21,0 0,0 3
28 37   Brodin Kjell 3 SWE 1546 Hedemora SS 3,5 19,5 0,0 3
29 20   Fälting Petter 1 SWE 1805 Borlänge SK 3,0 27,0 0,0 2
30 2   Zetterberg Staffan   SWE 2292 Örebro SS 3,0 26,0 0,0 2
31 28   Trsavec Peter 2 SWE 1719 Fagersta Södra IK 3,0 25,0 0,0 2
32 24   Andersson Jan 2 SWE 1787 Ervalla SS 3,0 24,0 0,0 3
33 35   Eriksson Edward 3 SWE 1591 SK 33, Enköping 3,0 23,5 0,0 1
34 36   Lindström Arne 3 SWE 1559 Borlänge SK 3,0 22,0 0,0 3
35 19   Lindh Göran 1 SWE 1809 Stockholms SS 3,0 21,5 0,0 3
36 34   Hassan Munter 3 SWE 1597 Borlänge SK 2,5 21,0 0,0 2
37 16   Åkerlund Fredrik 1 SWE 1852 Sandvikens SK 2,5 20,0 0,0 2
38 44   Björkman Filip 4 SWE 1225 Västerås SK 2,5 19,0 0,0 2
39 40   Eriksson Erik 4 SWE 1426 SK 33, Enköping 2,5 18,5 0,0 2
40 43   Carlsson Leif 4 SWE 1240 Borlänge SK 2,5 18,0 0,0 2
41 42   Lundberg Annika 4 SWE 1284 Borlänge SK 2,5 17,5 0,0 1
42 45   Carmegren Christer 4 SWE 1201 Västerås SK 2,5 16,0 0,0 1
43 39   Zhou Wenhan 4 SWE 1507 Hedemora SS 2,0 22,0 0,0 2
44 38   Hedlund Lars-Åke 3 SWE 1545 Borlänge SK 2,0 21,0 0,0 1
45 41   Larsson Christer 4 SWE 1376 Borlänge SK 2,0 15,5 0,0 1
46 46   Almett Mounir 4 SWE 1177 Gnarps SK 1,5 17,5 0,0 0
47 47   Hedberg Per 4 SWE 1041 Falu SK 1,0 18,0 0,0 0

Anmärkning:
Tie Break1: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)
Tie Break2: Direct Encounter (The results of the players in the same point group)
Tie Break3: The greater number of victories

Dala Open 2014

Slutställning efter 7 ronder

Plac. SNr   Namn Nation Rating Klubb Poäng  TB1   TB2   TB3   TB4 
1 4   Rosberg Simon SWE 2252 Schack-08, Norrköping 5,5 30,0 0,0 4 4
2 5   Drugge Patrick SWE 2237 Örebro SS 5,5 29,5 0,0 4 4
3 3   Zetterberg Staffan SWE 2298 Örebro SS 5,5 27,0 0,0 4 3
4 1   Vaarala Eric SWE 2369 SK Team Viking 5,5 26,5 0,0 4 3
5 7   Rörvall Göran SWE 2228 Horndals SK 5,5 25,5 0,0 5 3
6 6   Ängskog Kent SWE 2232 Horndals SK 5,0 28,0 0,0 3 4
7 2   Malmstig Erik SWE 2309 SK Rockaden, Umeå 5,0 27,5 0,0 5 3
8 34   Fälting Petter SWE 1664 Borlänge SK 5,0 26,5 0,0 5 3
9 9   Svensson Håkan SWE 2070 Eskilstuna SK 5,0 26,0 0,0 5 3
10 13   Nyström Patrik SWE 1970 Bjursås-Falun SK 5,0 24,5 0,0 4 3
11 26   Otterhagen Hans SWE 1826 Södertälje SS 4,5 25,5 0,0 4 4
12 16   Karlsson Patrik SWE 1952 Sandvikens SK 4,5 25,5 0,0 3 3
13 12   Stenman Christoffer SWE 2000 Schack-08, Norrköping 4,0 27,5 0,0 3 4
14 25   Källström Magnus SWE 1867 Horndals SK 4,0 26,5 0,0 4 4
15 14   Borg Mats SWE 1969 Södertälje SS 4,0 26,0 0,0 3 4
16 15   Pihlstrand-Trulp Joakim SWE 1958 Kristallens SK 4,0 25,0 0,0 4 3
17 28   Dahlstedt Anders SWE 1821 Schack-08, Norrköping 4,0 24,5 0,0 2 4
18 33   Lundberg Björn SWE 1732 Borlänge SK 4,0 24,0 0,0 3 3
19 18   Malmstig Jonas SWE 1934 Borlänge SK 4,0 23,0 0,0 3 4
20 21   Andersson Kjell-Åke SWE 1897 Karlstad AS 4,0 23,0 0,0 3 3
  29   Samuelsson Niclas SWE 1810 Hedemora SS 4,0 23,0 0,0 3 3
22 23   Hellström Peter SWE 1872 Borlänge SK 4,0 22,0 0,0 4 3
23 22   Fredén Tobias SWE 1894 Bjursås-Falun SK 4,0 22,0 0,0 3 4
24 19   Wickström Tommy SWE 1928 SS Manhem 4,0 22,0 0,0 3 3
25 8   Arovén Mikael SWE 2197 Sollentuna SK 4,0 20,0 0,0 4 3
26 32   Stenvard Viggo SWE 1735 Södertälje SS 3,5 23,0 0,0 2 4
27 41   Andersson Jan SWE 1606 Ervalla SS 3,5 22,5 0,0 3 3
28 38   Grandin Gunnar SWE 1622 Rånäs SK 3,5 22,0 0,5 2 4
29 17   Lingvall John SWE 1942 Gävle SA 3,5 22,0 0,5 2 3
30 20   Åkerlund Fredrik SWE 1912 Gävle SA 3,5 21,5 0,0 3 4
31 27   Lindh Göran SWE 1825 Upsala ASS 3,5 21,0 0,0 2 3
32 37   Petersson Baldur Teodor SWE 1633 Täby SK 3,5 20,5 0,0 3 3
33 11   Papanyan Karen SWE 2013 Hedemora SS 3,5 20,0 0,0 2 3
34 42   Eriksson Edward SWE 1582 SK 33, Enköping 3,5 19,5 0,0 3 3
35 30   Adolfsson Kjell SWE 1799 Kungsörs SK 3,0 27,5 0,0 2 4
36 35   Ljunggren Teddie SWE 1649 Hedemora SS 3,0 23,0 0,0 2 3
37 46   Hedlund Lars-Åke SWE 1544 Borlänge SK 3,0 22,0 0,0 3 4
38 51   Eriksson Alexander SWE 1367 SK 33, Enköping 3,0 22,0 0,0 2 4
39 39   Vikström Daniel SWE 1619 Riddarhyttans SS 3,0 22,0 0,0 2 3
40 40   Dahlqvist Hans SWE 1615 Borlänge SK 3,0 21,0 0,0 2 4
41 44   Wegblad Mikael SWE 1567 Bjursås-Falun SK 3,0 17,5 0,0 2 4
42 53   Zhou Wenhan SWE 1320 Hedemora SS 3,0 15,5 0,0 2 3
43 24   Olsson Jörgen SWE 1870 Bjursås-Falun SK 2,5 22,5 0,0 1 4
44 36   Westman Lennart SWE 1643 Bjursås-Falun SK 2,5 21,5 0,0 2 4
45 49   Nåsander Aron SWE 1424 Bjursås-Falun SK 2,5 21,0 0,0 2 3
46 47   Munther Hassan SWE 1534 Borlänge SK 2,5 20,5 0,0 1 3
47 48   Arnell Staffan SWE 1483 Kungsörs SK 2,5 19,0 0,0 2 4
48 55   Eriksson Erik SWE 1207 SK 33, Enköping 2,5 18,5 0,0 2 4
49 52   Larsson Christer SWE 1336 Borlänge SK 2,5 17,0 0,0 1 3
50 56   Carmegren Christer SWE 1160 Västerås SK 2,5 15,5 0,0 1 3
51 43   Nörager Mattias SWE 1567 Schack-08, Norrköping 2,0 19,5 0,0 1 4
52 54   Lundberg Annika SWE 1289 Borlänge SK 2,0 17,5 0,0 1 3
53 50   Berg Lennart SWE 1408 Bjursås-Falun SK 2,0 17,0 0,0 1 3
54 58   Hedberg Per SWE 1047 Bjursås-Falun SK 1,0 20,0 0,0 0 3
55 57   Vaarala Hans-Eric SWE 1150 Horndals SK 1,0 16,5 0,0 0 3
56 10   Tunviken Peter SWE 2063 Fagersta-Södra IK 0,0 16,5 0,0 0 0
  31   Norqvist Lars SWE 1782 Fagersta Södra SK 0,0 16,5 0,0 0 0
  45   Trzavec Peter SWE 1564 Fagersta Södra SK 0,0 16,5 0,0 0 0

Anmärkning:
Tie Break1: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)
Tie Break2: Direct Encounter (The results of the players in the same point group)
Tie Break3: The greater number of victories
Tie Break4: Most black

Dala Open 2013

Slutställning efter 7 ronder

Plac. SNr   Namn Nation RatingN Klubb Poäng  TB1   TB2   TB3 
1 2   Drugge Patrick SWE 2254 Örebro SS 6,5 29,5 0,0 6
2 1   Zetterberg Staffan SWE 2300 Örebro SS 6,0 31,5 0,0 5
3 3   Ängskog Kent SWE 2251 Horndals SK 5,5 29,5 0,0 5
4 14   Hellström Peter SWE 1813 Borlänge SK 5,0 29,0 0,0 5
5 8   Ståhl Viktor SWE 1892 Borlänge SK 5,0 26,5 0,0 4
6 16   Nyström Patrik SWE 1801 Bjursås-Falun SK 5,0 26,0 0,0 5
7 12   Olsson Jörgen SWE 1830 Bjursås-Falun SK 4,5 29,0 0,0 4
8 5   Tiger-Norqvist Axel SWE 2082 Horndals SK 4,5 27,5 0,0 3
9 4   Jonsson Emil SWE 2206 Gnarps SK 4,5 27,0 0,0 4
10 15   Åkerlund Fredrik SWE 1807 Gävle SA 4,5 26,0 0,0 4
11 30   Dahlqvist Hans SWE 1547 Borlänge SK 4,5 24,5 0,0 4
12 20   Samuelsson Niclas SWE 1671 Hedemora SS 4,5 24,0 0,0 3
13 11   Källström Magnus SWE 1851 Horndals SK 4,5 23,0 0,0 3
14 31   Hörngren Gustav SWE 1500 Örebro SS 4,5 17,0 0,0 4
15 26   Svensson John SWE 1629 Västerås SK 4,0 25,0 0,5 3
16 6   Eriksson Magnus SWE 2082 Horndals SK 4,0 25,0 0,5 2
17 9   Awat Karvan SWE 1885 Västerås SK 4,0 24,0 0,0 4
18 36   Li Sten SWE 1482 Borlänge SK 4,0 23,0 0,0 2
19 32   Ljunggren Teddie SWE 1498 Hedemora SS 4,0 22,0 0,0 3
20 37   Eriksson Edward SWE 1399 SK 33, Enköping 4,0 22,0 0,0 3
21 23   Fernström Rickard SWE 1648 Västerås SK 4,0 21,5 0,0 4
22 22   Fälting Petter SWE 1653 Borlänge SK 4,0 21,5 0,0 4
23 18   Norqvist Lars SWE 1777 Horndals SK 4,0 21,0 0,0 4
24 17   Lindh Göran SWE 1787 Upsala ASS 3,5 26,5 0,0 3
25 25   Sjödin Filip SWE 1639 Västerås SK 3,5 24,0 0,0 3
26 24   Hassan Munther SWE 1647 Borlänge SK 3,5 23,0 0,0 3
27 13   Sandqvist Hans SWE 1827 Borlänge SK 3,5 22,5 0,0 2
28 27   Löfström Björn SWE 1609 Katrineholms SK 3,5 22,0 0,0 2
29 7   Karlsson Patrik SWE 2049 Gävle SA 3,0 27,0 0,0 3
30 10   Bit-Narva David SWE 1881 SK Rockaden, Sthlm 3,0 24,0 0,0 3
31 28   Lundberg Björn SWE 1577 Borlänge SK 3,0 23,5 0,0 3
32 33   Hessel Jan SWE 1497 Bjursås-Falun SK 3,0 22,0 0,0 3
33 29   Brodin Kjell SWE 1573 Hedemora SS 3,0 20,5 0,0 3
  39   Menkens Elias SWE 1365 Hedemora SS 3,0 20,5 0,0 3
35 38   Wahlberg Viktor SWE 1378 Hedemora SS 3,0 20,0 0,0 3
36 41   Lundberg Annika SWE 1284 Borlänge SK 3,0 14,5 0,0 2
37 35   Halvarsson Andreas SWE 1484 Borlänge SK 2,5 21,0 0,0 1
38 19   Pyhälahti Kai SWE 1739 Västerås SK 2,5 19,5 0,0 2
  40   Sundin Emanuel SWE 1351 Gnarps SK 2,5 19,5 0,0 2
40 21   Grandin Gunnar SWE 1661 Rånäs SK 2,5 18,5 0,0 2
41 43   Zhou Wenhan SWE 1252 Hedemora SS 2,5 18,0 0,0 2
42 46   Eriksson Erik SWE 1133 SK 33, Enköping 2,5 17,5 0,0 1
43 47   Sjödin Michael SWE 1167 Västerås SK 2,5 17,5 0,0 1
44 34   Wegblad Mikael SWE 1492 Borlänge SK 2,5 16,0 0,0 2
45 42   Lundqvist Areon SWE 1259 Hedemora SS 2,0 19,0 0,0 1
46 49   Hassan Ous SWE 1034 Borlänge SK 2,0 19,0 0,0 1
47 45   Eriksson Alexander SWE 1169 SK 33, Enköping 2,0 18,5 0,0 2
48 44   Larsson Christer SWE 1232 Borlänge SK 1,5 20,0 0,0 0
49 48   Hedberg Per SWE 1064 Bjursås-Falun SK 1,0 18,0 0,0 0

Anmärkning:
Tie Break1: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)
Tie Break2: Direct Encounter (The results of the players in the same point group)
Tie Break3: The greater number of victories

Dala Open 2012

Slutställning efter 7 ronder

Plac. SNr   Namn Nation Rating Klubb Poäng  TB1   TB2   TB3 
1 1   Andersson Tommy SWE 2387 Karlstad AS 6,5 33,5 24,0 30,75
2 3   Rörvall Göran SWE 2203 Horndals SK 6,0 33,0 22,5 26,50
3 7   Backman Andreas SWE 2083 Västerås SK 5,5 26,0 17,5 20,75
4 2   Ängskog Kent SWE 2227 Horndals SK 5,0 31,5 22,0 21,50
5 40   Samuelsson Niclas SWE 1424 Hedemora SS 5,0 30,0 21,5 19,50
6 5   Becker Johnny SWE 2107 Horndals SK 5,0 29,5 21,5 19,50
7 8   Morin Jonas SWE 2056 Borlänge SK 5,0 29,5 20,5 17,00
8 9   Karlsson Patrik SWE 2028 Hagaström SS 5,0 27,0 19,5 18,00
9 6   Ylönen Anders SWE 2103 Västerås SK 4,5 28,5 20,5 15,50
10 4   Johnsson Emil SWE 2182 Gnarps SK 4,5 28,5 20,0 17,25
11 16   Sandqvist Hans SWE 1903 Borlänge SK 4,5 28,5 19,5 14,75
12 25   Nyström Patrik SWE 1690 Bjursås SK 4,0 29,5 22,0 14,50
13 10   Tiger-Norqvist Axel SWE 2021 Horndals SK 4,0 28,5 20,5 15,00
14 17   Källström Magnus SWE 1870 Horndals SK 4,0 27,5 20,5 14,00
15 14   Ståhl Viktor SWE 1909 Borlänge SK 4,0 27,5 19,5 11,00
16 18   Olsson Jörgen SWE 1836 Bjursås SK 4,0 27,5 19,0 12,75
17 11   Arvidsson Jonas SWE 1981 Upsala ASS 4,0 27,0 18,5 11,50
18 24   Berntsson Jonas SWE 1700 Bjursås SK 4,0 25,0 17,5 12,75
19 27   Nurmi Åke SWE 1648 Västerås SK 4,0 24,5 17,5 11,00
20 12   Lundberg Martin SWE 1973 Borlänge SK 4,0 24,0 17,5 10,00
21 35   Fälting Petter SWE 1572 Borlänge SK 4,0 22,5 16,0 11,00
22 19   Hellström Peter SWE 1813 Borlänge SK 4,0 22,0 15,0 11,00
23 28   Pyhälahti Kai SWE 1626 Västerås SK 4,0 22,0 14,0 10,50
24 15   Fredén Tobias SWE 1907 Bjursås SK 4,0 17,5 12,5 7,50
25 26   Löfström Björn SWE 1672 Katrineholms SK 3,5 26,5 18,5 8,75
26 29   Fernström Rickard SWE 1622 Västerås SK 3,5 24,5 17,5 9,00
27 21   Orell Martin SWE 1779 Västerås SK 3,5 24,5 17,0 10,75
28 36   Svensson Pär SWE 1537 Avesta SS 3,5 23,0 16,0 9,25
29 45   Lundberg Annika SWE 1276 Borlänge SK 3,5 21,0 15,0 8,75
30 20   Lundberg Björn SWE 1788 Borlänge SK 3,0 27,5 19,5 10,50
31 31   Westman Lennart SWE 1611 Bjursås SK 3,0 24,0 18,0 7,50
32 22   Engberg Hans SWE 1750 Västerås ASK 3,0 22,5 16,0 7,00
33 38   Lindström Arne SWE 1459 Borlänge SK 3,0 22,0 16,0 9,50
34 30   Ali Munther SWE 1616 Borlänge SK 3,0 21,5 15,0 6,50
35 23   Norqvist Lars SWE 1722 Horndals SK 3,0 21,0 17,0 5,00
36 13   Åkerlund Fredrik SWE 1911 Gävle SA 2,5 26,5 19,5 7,00
37 43   Ljunggren Teddie SWE 1342 Hedemora SS 2,5 25,5 18,5 8,75
38 41   Sjödin Filip SWE 1410 Västerås SK 2,5 23,5 16,5 6,50
39 34   Jonsson Alfred SWE 1588 Gnarps SK 2,5 23,0 16,5 4,75
40 33   Dahlqvist Hans SWE 1588 Borlänge SK 2,5 20,5 15,5 3,25
41 49   Karlsson Leif SWE 1134 Borlänge SK 2,5 20,0 14,5 5,25
42 46   Larsson Christer SWE 1260 Borlänge SK 2,5 19,5 14,5 5,50
43 50   Sjödin Michael SWE 1113 Västerås SK 2,5 18,0 14,0 3,25
44 32   Vikström Daniel SWE 1591 Riddarhyttans SS 2,0 24,5 17,0 7,50
45 39   Olsson Dick SWE 1456 Horndals SK 2,0 22,0 16,5 4,25
46 44   Helders Fredrik SWE 1325 Bjursås SK 2,0 21,5 14,5 5,50
47 42   Wahlberg Viktor SWE 1395 Hedemora SS 2,0 20,0 16,0 4,00
48 37   Hedlund Lars-Åke SWE 1531 Borlänge SK 1,5 19,5 14,5 1,00
49 47   Sundin Emanuel SWE 1197 Gnarps SK 1,5 15,0 12,0 1,25
50 48   Hedberg Per SWE 1134 Borlänge SK 0,0 17,0 11,5 0,00
Stäng meny